System Ptolemeusza cz. 6

Wreszcie książę Ulug – Beg ułożył tablice Słońca i planet; określił on prędkość poprzedzania punktów równonocnych na podstawie zmiany w położeniu bieguna, zaobserwowanej w Samarkandzie, i zmierzył w r. 1437 pochylenie ekliptyki.

Podług Pauthier’a, pierwszy cykl historyczny chiński rozpoczyna się w r. 2637 przed N. Chr. W r. 2357 przed N. Chr. cesarz Yao rozkazał ministrom swoim Hi i Ho stosować się ściśle i uważnie do prawideł, służących do obliczania wszystkich ruchów Słońca, Księżyca i innych ciał niebieskich, szanować Niebo najwyższe i udzielać ludowi wiadomości, dotyczących biegu czasu i pór roku.

I-Hang, kapłan buddyjski był uczonym astronomem chińskim. W wieku VIII-mym cesarz Hiuen Tsong z dynastii Tangów, poruczył Hangowi zreformowanie kalendarza. Astronom poświęcił temu zadaniu 6 lat nieprzerwanej pracy (721—727) i umarł właśnie w chwili wykończenia swego dzieła.

Wypada także wspomnieć o dokonanym przez niego pomiarze Ziemi.

Najsławniejszym obserwatorem chińskim był Ko-Cheon-King, urodzony w Pe-Cze-Li w wieku XIII-tym. Pracował on nad Astronomią przez lat 70 i otworzył w Chinach nową erę tej umiejętności: on pierwszy wyznaczył południk w Pekinie i kazał sporządzić wiele narzędzi astronomicznych, mianowicie gnomon niezmiernie wysoki, mający służyć do spostrzeżeń nad zmniejszaniem się pochyłości ekliptyki. Wiele z pomiędzy tych przyrządów istnieje do dnia dzisiejszego, ale nie wszystkie dzieła astronoma doszły do nas.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  wywóz odpadów poremontowych
  hotel i restauracja wałbrzych
  hotel we wrocławiu
  hotel wrocław
  hotel wrocław centrum
  hotel wyszków
  hotele na konferencje kraków
  hotele Wrocław
  hotele wrocław centrum
  hotele wrocław rynek