System Ptolemeusza cz. 5

We Włoszech Toscanelli (1397—1482) wynalazł gnomon nowożytny, wywierciwszy w szczycie kopuły katedry florenckiej okrągły otwór, który dawał duży i wyraźny obraz Słońca na linii południkowej, nakreślonej na posadzce, Toscanelli rodem z Florencji, był lekarzem w tym mieście.

W Niemczech, począwszy od wieku XV go, torują drogę wielkim odkryciom astronomicznym nowożytnym: naprzód dzielny obserwator Purbach (1423—1461), który poprawił przyrządy starożytne i wynalazł kilka nowych; następnie uczony I. Muller (1436 — 1476), bardziej znany pod imieniem Regiomontana, który dał dobre przekłady łacińskie dzieł astronomów greckich.

Purbach, rodem z Peuerbach w pobliżu Lincu, po odbyciu studiów przyrodniczych we Włoszech był profesorem Astronomii w Wiedniu. Następcą jego był I. Muller, rodem z Królewca, uczeń jego od roku 1453, osiadły w Norymberdze od r. 1471. Ci dwaj astronomowie przetłumaczyli na łacinę dzieło Ptolemeusza.

Astronom Omar-Al-Kheyan (zmarły wr. 1122), który posiadał obserwatorium w Merwie, wprowadził do kalendarza perskiego, sporządzonego na krótko przed najazdem muzułmańskim, poważną modyfikację przez wstawienie 8 lat przestępnych do okresu, złożonego z lat 33-ech.

W dwa wieki po tym książę Hulagu Chan kazał zbudować obserwatorium w Maradze w pobliżu miasta Taurysu. Nassir Eddin (1201 – 1274), który był pierwszym dyrektorem tego obserwatorium, stworzył teorię ruchu ciał niebieskich i jak pisze Chardin, ułożył „Tablice Chana”, które zawarł swoje własne obserwacje oraz w obserwacje swoich poprzedników.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  zestaw wkrętaków izolowanych
  Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Łódź
  Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Wrocław
  hologramy cena
  Hologramy kolekcjonerskie ELS do legitymacji studenckiej Olsztyn
  Hologramy na elektroniczną legitymację studencką ELS Wrocław
  hologramy opinie
  holowanie samochodu
  holter w ciąży
  Hostele we Wrocławiu