System Ptolemeusza cz. 4

Najsłynniejszym z astronomów arabskich jest Albatenius (ur. w r. 929), który posiadał swe własne obserwatorium w mieście Rakka. Przyjął on system Ptolemeusza, sprostowawszy go w niektórych punktach. Prace jego, wyłożone w dziele jego p. t. „Tablica Sabejska”, są liczne i godne

uwagi: zredukował on mimośród orbity kołowej Słońca; stwierdził przesuwanie się perigeum tego ciała niebieskiego, co jest prawdziwym odkryciem, żaden bowiem astronom dawniejszy o tym nie wspomina, określił starannie pochyłość ekliptyki; wymierzył czas trwania roku zwrotnikowego; wydoskonalił teorię Księżyca i planet; poprawił szczęśliwie Tablice astronomiczne Ptolemeusza.

Począwszy od X-go wieku w Europie ożywia się ruch na polu prac astronomicznych. Jednym z najpracowitszych astronomów hiszpańskich był Arzachel z miasta Toledo, który w wieku XII-tym ogłosił dzieło o zaćmieniach tudzież Tablice astronomiczne.

Król Kastylii Alfons X urządził w pobliżu Toleda obserwatorium, w którym osadził astronomów chrześcijańskich, żydowskich i arabskich; sam robił obserwacje astronomiczne i ogłosił w ciągu lat 1248 – 1252 „Tablice Alfonsa”, które określają ruchy ciał niebieskich z dokładnością większą, aniżeli Tablice dawniejsze. Zauważmy nawiasowo, że Alfonsa X-go raziła złożoność systemu Ptolemeusza.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  wentylacje poznań
  wentylacje warszawa
  wyposażenie malarni proszkowej
  bramy Piła
  hamak ogrodowy
  hip hop białystok
  holograficzny obraz
  Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Gdańsk
  Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Gdynia
  Hologram ELS kolekcjonerski na legitymacje studencką Kraków