Pierwsze obserwacje cz. 4

Następca Talesa na stanowisku naczelnika Szkoły Jońskiej, uczeń jego Anaksymanderz Miletu (610 – 547 przed N. Chr.) zbudował w Lacedemonie gnomon, za pomocą którego obserwował podczas przesileń największą i najmniejszą wysokość Słońca nad horyzontem.

Inny uczeń Talesa, Pitagoras, rodem z wyspy Samos, idąc za radą swego mistrza, udał się na studia do Egiptu, gdzie wtajemniczony został przez miejscowych kapłanów. Po powrocie, zmuszony do opuszczenia ojczyzny, udał się do Tarentu w Italii i założył tam Szkołę Pitagorejską, w której, jak trafnie powiedział Montucia, uprawiano gorliwie wszystkie umiejętności, mogące się przyczynić do udoskonalenia umysłu i serca.

Pitagoras uczył o kulistości Ziemi i Słońca, o pochyleniu ekliptyki, o przyczynie zaćmień.

Poznał on, pisze Diogenes Laercjusz, że gwiazda wieczorna i gwiazda poranna są jednym i tym samym ciałem niebieskim – planetą Wenus.

Pitagorejczycy dowodzili, że Ziemia i Słońce mają postać kulistą, że planety i komety obracają się dokoła Słońca, że Księżyc jest ciałem podobnym do Ziemi, że gwiazdy są słońcami, które świecą ciałom niebieskim zamieszkałym. Jeden z Pitagorejczyków Demokryt (ur. około r. 470 przed N. Chr.) wypowiedział myśl, że Droga Mleczna jest nagromadzeniem gwiazd, bardzo od nas oddalonych.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  6es7521-1bl00-0ab0 sterownik
  mocowanie podmurówki
  uchwyt mocowania podmurówki
  frezowanie komina
  frezowanie pianek
  frezy do frezarek do paznokci
  frezy do frezarki kosmetycznej
  frezy do pedicure
  frezy kosmetyczne
  Fronty meblowe