Pierwsze obserwacje cz. 3

Pierwszym astronomem greckim był Talesz Miletu, założyciel Szkoły Jońskiej (ur. Około r. 640 przed N. Chr.). Powróciwszy z podróży do Egiptu, uczył 011 ziomków swoich tego, czego się był dowiedział od kapłanów tego kraju: że Ziemia jest kulista, że ekliptyka jest pochylona, i tłumaczył przyczynę zaćmień.

Zaćmienie Słońca, które Tales przepowiedział Lidyjczykom, nastąpiło istotnie w oznaczonym przezeń czasie. Airy obliczył, że nastąpiło ono 28 maja 585 roku przed N. Chr.

Tal es zbadał także bieg Słońca pomiędzy zwrotnikami, zmierzył pozorną średnicę tej gwiazdy, podzielił niebo na konstelacje i wskazał, podług Fenicjan, użytek Małej Niedźwiedzicy.

Filozofowie ze Szkoły Jońskiej uczyli, że gwiazdy tworzą się wskutek stopniowego zgęszczania się niezmiernie lekkiej substancji, która niegdyś wypełniała całą przestrzeń.

Umieszczali oni Ziemię w środku Świata i kazali gwiazdom obracać się dokoła niej, przy czym przypuszczali, że każda gwiazda przytwierdzona jest do kuli ruchomej i przezroczystej – tak zwanej sfery kryształowej.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  imprezy integracyjne śląsk
  instalacja monitoringu rybnik
  instalacja elektryczna tanio warszawa
  instalacje fotowoltaiczne warszawa
  okna energooszczędne kraków
  fotel wypoczynkowy
  fotograf komorniki
  fotograf ślubny szczecin
  fototapety do kuchni zmywalne
  frezowanie cnc śląsk